Coraz częstsze opóźnienia w płatnościach niszczą przedsiębiorczość

Niestety w dzisiejszych czasach prowadzenie działalności nie należy do zadań łatwych i przyjemnych jak to miało miejsce w latach 90′. Wszechobecny fiskalizm gdzie opodatkowane jest niemalże wszystko, a do tego szereg regulacji i wymogów z jakich pracodawca musi się wywiązać sprawia, że płynność finansowa zaczyna być coraz częstszym problemem.

Czy prawnik przyśpieszy spłatę zaległości?

Prawnik na rozprawieWedług ostatnich badań procent niezapłaconych w terminie faktur wyniósł grubo ponad 20%. Nie ma się czemu dziwić, gdyż właściciel firmy, którego zyski nie są zbyt wielkie i każdy miesiąc jest dla niego walką o przetrwanie, mając do wyboru zapłatę pieniędzy takim instytucjom jak ZUS czy Urząd Skarbowy, a zwykły partner biznesowy, z pewnością zdecyduje się na zapłatę pieniędzy instytucjom państwowym, gdyż nieuregulowanie faktury wobec innego przedsiębiorcy nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Niestety przez takie działania wytwarza się tak zwany zator finansowy. Nie jeden prawnik z Bydgoszczy wie coś na ten temat. Odczuwają go szczególnie bardzo małe firmy dla których każde zlecenie jest na wagę złota. Firmy często współpracują ze sobą, gdyż jedna firma często potrzebuje jakiejś usługi od drugiej, a druga firma potrzebuje materiału od firmy trzeciej i tak dalej. Sprawia to, że firmy współpracują przez sobą latami i mają do siebie zaufanie, a ich właściciele często przyjaźnią się ze sobą. Problem następuje w przypadku, gdy ta współpraca kuleje pod względem finansowym. Często jeśli jedna firma nie jest w stanie zapłacić za dany towar lub usługę innej firmie to sprawia, że firma druga zaczyna mieć problem z utrzymaniem finansowej równowagi i również zaczyna zalegać z płaceniem wobec innych firm. Przez to tworzy się łańcuch niewypłacalności, który często bardzo ciężko jest przerwać.

Windykacja w tym wypadku jest trudna, gdyż relacje pomiędzy właścicielami są często bardzo przyjazne, a straszenie się wzajemnie osobami takimi jak prawnik czy adwokat grozi najczęściej przerwaniem owocnej współpracy. Szereg takich korelacji występuje między innymi w Bydgoszczy.

Artykuł napisany przy współpracy z http://adwokatkujawskopomorskie.pl

Close Menu