Folia pryzmowa – jakie będzie miała cechy?

Kiedy decydujemy się jako rolnicy i hodowcy na magazynowanie plonów w formie kiszonki na pryzmie zdecydowanie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że największe znaczenie będzie miał rodzaj folii pryzmowej jaki wybierzemy. Jest kilka cech folii, które faktycznie zadecydują o jej najlepszej przydatności do zakiszania w pryzmie. Jednak o co powinniśmy zapytać producenta i na co zwrócić uwagę przy zakupie folii pryzmowej?

Czym charakteryzuje się folia pryzmowa?

folia pryzmowaFolia pryzmowa musi być przede wszystkim bardzo odporna na zewnętrzne uszkodzenia mechaniczne. Nie da się ukryć, ze przechowywanie plonów w formie pryzmy jest jak najbardziej sposobem, który w znacznym stopniu naraża samą pryzmę i materiał w niej zawarty na uszkodzenie. Dlatego właśnie folia pryzmowa jest zrobiona przy pomocy specjalnej technologii. Dzięki temu nabiera specjalnej odporności, ponieważ posiada kilka dobrze ze sobą połączonych warstw. Zatem pierwsze o co powinniśmy zapytać producenta przy jej zakupie to oczywiście czy folia jest kilkuwarstwowa. Następna ważna cecha folii będzie silnie skorygowana z tym, że kiszonki w pryzmach zazwyczaj robi się na jesieni. Wtedy można dokonać skoszenia kukurydzy, która jak najbardziej jest bardzo dobrym materiałem na kiszonkę. Przede wszystkim będzie odznaczała się bardzo dużą kalorycznością a to w tym przypadku będzie najważniejsze. W związku z tym, że pryzma będzie narażona raczej na niską temperaturę powietrza trzeba wybrać folię pryzmową czarną. Czarny kolor będzie przyciągał promienie słoneczne, co pozwoli na zwiększenie temperatury bezpośrednio pod jej powierzchnią. Będzie to związane z podwyższeniem temperatury całej zawartości i przyspieszenie procesów zakiszania. W przypadku pryzm formowanych na jesieni będzie to zjawisko jak najbardziej pożądane i oczekiwane. Zatem wybierając folię na pryzmę musimy zwrócić uwagę na jej kolor, a z kolei kolor będzie uzależniony od pory roku. 

Folia pryzmowa to przede wszystkim folia wielowarstwowa o odpowiednim kolorze. W przypadku pryzm jesiennych należy zdecydować się na czarną folię. Oczywiście nie powinniśmy myśleć, że kolor wybieramy według naszego upodobania. Nie można w momencie kupowania folii na pryzmę zapominać o tym, że kolor jest ważną cechą i parametrem folii na pryzmy.

Close Menu