Zabezpieczenia przeciwpożarowe w budynku

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w budynku

Każdy nowo powstały budynek musi spełniać szeregu różnych wymagań by mógł nie tylko zostać dopuszczony do budowy ale również dopuszczony do użytkowania. Jednym z nich właśnie systemy przeciwpożarowe, które w razie pożaru powinny nam pomóc ugasić pożar lub pozwolić na szybkie i bezpieczne opuszczenie budynku.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków

zabezpieczenia przeciw-instalacyjne łódźZgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, budynki muszą być podzielone na tzw. stefy pożarowe. Wszystkie instalacje techniczne, w szczególności rury czy kable energetyczne, które przechodzą wielokrotnie przez przegrody, muszą posiadać odpowiednia odporność ogniową. Wymaga to zastosowania odpowiednich materiałów oraz wydzielenia pojedynczego pomieszczenia technicznego na tego typu rzeczy. Do zabezpieczenia przeciw-instalacyjne łódź składa się również kanały wentylacyjne i oddymiające. Warto zaznaczyć, że największym zagrożeniem w trakcie pożaru nie jest ogień czy wysoka temperatura, lecz zadymienie. W tym celu warto mieć w budynku zamontowany system oddymiający, który pozwala na dostarczenie nie tylko powietrza do wnętrza ale również na rozpędzenie znajdującego się tam dymu. Innym rodzajem zabezpieczenia przeciwpożarowego jest impregnacja ognioochronna materiałów łatwopalnych. Takie rzeczy przeprowadza się w danym pomieszczeniu, na drogach ewakuacji oraz w miejscach gdzie tego typu zabezpieczenie musi zostać zrobione. Kolejnym ważnym zabezpieczeniem przeciwpożarowym jaki budynek musi spełniać to odpowiednia konstrukcja, która ma za zadanie zapewnienie w trakcie pożaru odpowiednich cech wytrzymałościowych.

Takie rodzaje zabezpieczenia budynku przed działanie ognia, temperatury i dymu mają pozwolić na jakiś czas do możliwie jak najszybszego opuszczenia budynku osób tam znajdującego się w sposób w miarę bezpieczny i nie zagrażający ich życiu.W tym celu warto takie rzeczy zlecać profesjonalnym firmom, które znają się na rzeczy, a tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wszystko zadziała tak jak należy jeżeli zaistnieje taka sytuacja.

Close Menu